poniedziałek, 11 czerwca 2012

Jak usunąć starą wersję strony z indeksu Google

Czasami zdarza się, że opublikujemy w Internecie stronę z błędem/błędami. Po jakimś czasie zauważymy ten fakt sami, albo też zostanie nam zwrócona uwaga – przez szefa, znajomego, który szukając w Sieci informacji o naszej firmie ze zdziwieniem zobaczył w SERPach np., że firma istnieje od … 1899 roku. Naturalną koleją rzeczy jest, że po poprawieniu błędu chcielibyśmy, aby zmiany były od razu widoczne. Wielu użytkowników Internetu wychodzi z założenia, że jak coś poprawi się na stronie, to te zmiany muszą się tam od razu znaleźć w wynikach wyszukiwania.  Czy na pewno?
Zmiana na stronie dokonywana jest na naszym serwerze. Później to jednak wyszukiwarka musi trafić na naszą stronę i „zauważyć”, że coś się zmieniło, a w konsekwencji zaindeksować nową wersję strony. Bardzo rzadko dzieje się to szybko – tzn. w przeciągu kilku godzin. Z reguły należy czekać około tygodnia czasu (tyle trwa indeksowanie zmian w największej ilości przypadków) aby nowa wersja strony była widoczna w SERPach.
Jeżeli zatem popełniłeś błąd, popraw go szybko i … czekaj. Pamiętaj też, że Google zmian od razu nie indeksuje (praktycznie). Jeżeli zatem wieczorem coś zmienisz na stronie, zaś rano czy następnego dnia uznasz, że się pomyliłeś, jest duże prawdopodobieństwo, graniczące z pewnością, że system „nie zdążył” się jeszcze z tym zapoznać i że tym razem „się udało” :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

PLEASE COMENNT